Strict Standards: Non-static method utf_normalizer::nfc() should not be called statically in /home/belawela/public_html/includes/utf/utf_tools.php on line 1781
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 1006: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/utf/utf_tools.php:1781)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 1006: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/utf/utf_tools.php:1781)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 1006: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/utf/utf_tools.php:1781)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3905: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/utf/utf_tools.php:1781)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3907: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/utf/utf_tools.php:1781)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3908: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/utf/utf_tools.php:1781)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3909: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/utf/utf_tools.php:1781)
25. Sınır Ötesi Operasyon'a Doğru
* Oturum Aç   * Kayıt Ol


Son ziyaretiniz:
Sistem saati: Cmt May 28, 2016 12:55 am
Cevapsız iletiler
Aktif konularYeni konu gönder Konuya cevap yaz  [ 1 ileti ] 


Yazar Mesaj
 İleti başlığı: 25. Sınır Ötesi Operasyon'a Doğru
İletiTarih: Sal Kas 06, 2007 1:56 pm 
Çevrimdışı
Belawela Muhtarı
Belawela Muhtarı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: Pzr Ekm 15, 2006 12:05 pm
İleti: 19749
Konum: Bu kadar meraklı olmayın:)
Ruh Hali: Mutlu
Cinsiyet: Erkek
Burç: Kova
Takım: Galatasaray

Türkiye, 1983 yılından bu yana PKK'ye yönelik 24 sınır ötesi operasyon düzenledi. Çoğu zaman ağır silahlarla havadan ve karadan gerçekleştirilen operasyonlarda PKK'ye vurulmak istenen 'ağır darbe', başta insan yaşamına olmak üzere; ekonomi, eğitim, sağlık ve çevreye büyük zararlar vererek, Türkiye'nin kalkınmasında 50 yıl geriye götürdü. Bugüne kadar sınır ötesine yapılan 24 operasyonda PKK'nin bitirilmesi hedeflendi ancak sonuç beklenildiği gibi olmadı. İktisatçı Mustafa Sönmez'in 'Doğu ve Güneydoğu'da Yoksullaşma ve Çözüm: Barış' başlığıyla yaptığı araştırmada, sınır ötesi ve içi operasyonlara Türkiye'ye milyonlarca YTL harcadığını ortaya koyuyor. DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan da 25. sınır ötesi operasyonun 7 milyar dolarlık iş hacminin kaybına neden olacağına dikkat çekerek, sadece Habur Sınır Kapısı'nın kapanmasının 2 milyon insanı aç bırakacağını söyledi.

Türkiye, Kürdistan Federe Bölgesi'ne 1983-2000 yılları arasında tam 24 operasyon yaptı. İlk askeri operasyon, 'Sıcak Takip Operasyonu' adı altında 1983'te düzenlendi. 7 bin dolayında asker, Kürdistan Federe Bölgesi'ne 5 kilometre kadar girdi. Bunu 1984 Ekim'de 2'nci, 12 Ağustos 1986'da ise 3'ncü operasyon izledi. Genelde 5-15 bin arası askerle yapılan operasyonların en kapsamlısı 1995 yılında gerçekleştirilen 'Balyoz Operasyonu' oldu. Bu operasyona hava desteği altında 35 bin asker katıldı. Operasyonda bir gün içinde 113 askerin hayatını kaybetmesinin ardından geri çekilme yaşandı. İki yıl sonra bu defa 20 bin askerle 'Çekiç Operasyonu' yapıldı. 1998'de de, 15 bin askerle 'Murat Operasyonu' gerçekleştirildi. Bir yıl sonra 1999'da ise tekrar hava ağırlıklı 'Sandviç Operasyonu' yapıldı. 35 bin askerin katıldığı 'Çelik Operasyonu'nda da beklenilen sonuç alınamadı.
24 yılda yapılan 24 operasyonda ne PKK ortadan kaldırılabildi ne de Kürt sorununun çözümünde devlet bir adım atabildi. Aksine yaşanan askeri kayıplar ve yaratılan mali krizler, Türkiye'yi 50 yıl geriletti.

25. sınır ötesi operasyon…

Hükümete operasyon yetkisi veren tezkerenin 17 Ekim günü TBMM'de kabul edilmesinin ardından 25'nci sınır ötesi operasyon gündeme geldi. Türkiye'nin bölgeye yaptığı ve sayıları resmi makamlarca 200 bin olarak belirtilen askeri sevkiyat, Türkiye'yi yeni bir krize doğru sürüklüyor.

'Doğu ve Güneydoğu'da Yoksullaşma ve Çözüm: Barış'

HPG'nin 1999 yılında güçlerini sınır dışına çekme kararıyla birlikte Türkiye hızlı bir ekonomik yükselişe geçti. Türkiye'nin 6 yıllık ekonomik yükselişi ardından 2005'te yeniden operasyonları artırması, sınır ötesi operasyonu gündeme getirmesi gözleri yine ekonomiye çevirdi. Konuya ilişkin 'Doğu ve Güneydoğu'da Yoksullaşma ve Çözüm: Barış' başlığıyla bir araştırma yapan İktisatçı Mustafa Sönmez, AK Parti'nin Kürtlere karşı yürütülen kirli savaşa nasıl milyonlarca YTL akıttığını gözler önünü serdi. Araştırmada gerilemenin nedeni şöyle açıklanıyor: "2006 yılı bütçesinde bölge illerine yapılan harcamaların yüzde 18'inin 'kamu düzeni ve güvenlik', yüzde 11'nin de 'savunma' olmak üzere toplam yüzde 29'unun 'asker-polis harcaması' olduğu, bu oranın Türkiye ortalamasında ise yüzde 13 düzeyinde bulunduğu tespit edilmiştir. Sınır ötesi tartışmaları ile birlikte Türkiye genelinde 2006 yılı bütçe harcamaları payına bakıldığında savunma payı yüzde 7, güvenlik hizmetlerinin ise yüzde 6."
Raporda, "Asker-polis harcamaları" diye de adlandırılabilecek savunma ve güvenlik harcamaları bazı illerde daha da yüksek. Bu oran Tunceli de yüzde 64 seviyesine çıkıyor. Diyarbakır'a 2006'da yapılan bütçe harcamalarında asker-polis harcamalarının payının yüzde 30'u bulurken, Hakkari'de bu oran yüzde 43 oldu.


Resim

Kaynaklar eğitim ve sağlığa değil, savaşa!

AK Parti iktidarı 2007 yılının başında yaptığı açıklamalarda kendi hükümet dönemini överek, 'Sağlığa ayrılan bütçe savunmadan yüksek' çıktı şeklinde açıklamalarda bulunmuştu. Ancak yılın ilk 8 ayında yaşanan çatışmalar, operasyonlar bunu tersine çevirdi. Resmi verilere göre 2007 yılı bütçesinde Milli Savunma Bakanlığı'na 13.1 milyar YTL ayrılırken, bölgede artan çatışma ve operasyonlarla birlikte diğer bütçe kalemlerinden yapılan aktarmalarla ayrılan bütçe 18.2 milyar YTL'ye çıkarıldı. Yine bu yıl Jandarma Genel Komutanlığı'nın ödenekleri 3.1 milyar iken aynı nedenlerle bu ödenekte 3.2 milyar YTL'ye yükseltildi.
Milli Savunma Bakanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı bütçesinde yapılan ödenek artışları, Maliye Bakanlığı'nın yedek ödenekleri başta olmak üzere başka harcama kalemlerinden yapılan aktarmalarla karşılandı. Türkiye'de 1999-2004 arasında yaşanan çatışmasız ortamda bütçede savunma harcamalarına ayrılan pay 2005, 2006 yıllarında azalırken, bu rakam eğitim harcamalarının altında bir rakama gerilemişti. Ancak başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere hükümet adına yapılan bütün açıklamalarda 2007 yılı bütçesinin en önemli özelliği olarak eğitim harcamalarına ayrılan payın, savunma harcamalarından yüksek olması gösterildi. Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2007 yılı bütçesi yılbaşında 21 milyar 355.6 milyon YTL olarak kabul edildi. Yıl içinde Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinde de yaklaşık 350 milyon YTL artışa gidildi ve ödenekleri 21 milyar 705.3 milyon YTL oldu.

Yapılan ödenek aktarmaları sonrası Milli Savunma Bakanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı'nın toplam ödenekleri 16 milyar 189.7 milyon YTL'den 21 milyar 443.7 milyon YTL'ye yükseldi. Böylece, yılbaşında eğitim harcamalarının yüzde 76'sı seviyesinde belirlenen savunma harcamaları, eğitim harcamaları seviyesine ulaşmış oldu.

Resim

Kaplan: 2 milyon insan aç kalacak!

Konuya ilişkin bölgede yaptığı araştırma sonrası TBMM gündeminde soru önergesi sunan DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, sınır ötesi operasyonla ilgili verileri ve kaygılarını dile getirdi. Kaplan, Federal Kürdistan Bölgesi'ne yönelik yapılacak olan ekonomik yaptırımların başında düşünülen Habur Sınır Kapısı'nın kapatılmasına ilişkin Türkiye'nin 7 milyar dolarlık iş hacmi kaybı olacağını belirtti. Kaplan, "Habur'u kapatıp 2 milyon insanı aç kalacak. 7 Milyar dolar iş hacmi kaybı var. Bu günlerde bu kaybın önüne geçmek için İstanbul'da suya yüzde yüz zam yapıldı. elektriğe, akaryakıta, tekel ürünlerine zam yaptılar" dedi. 960 Türk şirketinin Federal Kürdistan Bölgesi'nde iş yapamaz hale geleceğini belirten Kaplan, sınır ötesi operasyonun ekonomi dışında, sosyal yaşamı ve ülke kalkınmasında da çok büyük tahribatlara neden olacağını belirtti.

Resim

Operasyonların kronolojisi

1983 yılında Ankara ile Bağdat arasında Sınır Güvenliği ve İşbirliği Anlaşması imzalandı. Anlaşma ile Bağdat TSK'ye sıcak takip yetkisi verdi. Anlaşma çerçevesinde TSK, Irak topraklarına 10 kilometre girme yetkisini elde etmiş oldu. İlk operasyon 25 Mayıs 1983'te 'Sıcak Takip Operasyonu' ismi altında düzenlendi. 7 bin kadar asker, Irak'ın içine 5 kilometre kadar girdi. Öte yandan Irak ordusu da PKK kamplarına karşı operasyon düzenledi. Operasyonda KDP kampları da saldırıdan etkilendi. Bu durum KDP lideri Mesut Barzani'nin tepkisine neden oldu. Operasyondan sonra Şam'da Öcalan ile Barzani arasında KDP ile PKK arasında dayanışma ilkeleri üzerine bir anlaşma sağlandı.
Ekim 1984'te yapılan operasyonda PKK kampları hedef alındı. 12 Ağustos 1986'da ise 3. operasyon düzenlendi. PKK, Çukurca Jandarma Karakolu'nu bastı. Baskında 14 asker yaşamını yitirdi. Bunun üzerine Türk Hava Kuvvetleri 3 gün sonra Kürdistan Federe Bölgesi'ndeki KDP kamplarını bombaladı, saldırıda 165 peşmerge öldü. KDP, PKK'nin saldırılarından sorumlu tutulduğu için cezalandırılmıştı. Sınır ötesine 4. operasyon ise, 4 Mart 1987'de gerçekleştirildi. 30 Türk savaş uçağı 4 Mart 1987'de Sırat, Era ve Alamış çevresindeki PKK kamplarına saldırdı. Saldırıdan sonra Barzani PKK'yi suçlamaya başladı. Türkiye 1988-1991 yılları arasında Irak'a operasyon düzenleyemedi. Çünkü Bağdat 1988-1991 yılları arasında Türkiye'ye sınır ötesi operasyon izni vermedi.

1988'de son bulan sınır ötesi operasyonlar 1991'de kaldığı yerden devam etti. Nisan 1991'de Türk Komando Birliği 5. kez Kürdistan Federe Bölgesi'ne girdi. Türkiye, 5-21 Ağustos 1991 tarihleri arasında helikopter ve savaş uçakları eşliğinde Irak'ta 24 PKK üssüne saldırdı. 'Süpürge' adı verilen operasyon sırasında ARGK militanları Durji bölgesinde TSK ile mevzi çatışmasına girdi. Çatışmalar 15 gün sürdü. TSK 1991 sonbaharı boyunca pek çok kez sınır ötesine girip çıktı. Ağustos operasyonunu 11 Ekim ve 25 Ekim 1991 tarihlerinde düzenlenen iki operasyon izledi. Operasyonları KDP ve YNK de destek verdi. Operasyondan sonra Duhok, Zaxo, Hewler ve Selahaddin'de istihbarat örgütleri yerleştirildi.

TSK 1992 ilkbaharında Irak'a 8. kez yeni bir operasyon düzenledi. Mart ayında savaş uçakları PKK kamplarına bomba yağdırdı. Ordu da karadan harekat düzenledi. 25 Mart'ta savaş uçakları ikinci kez kamplara saldırdı. Operasyonun amacı gizlenmeye zorlamak ve Türkiye içine sızmasını engellemekti. 6 Mayıs 1992'te TSK bir kez daha Irak'a kara operasyonu düzenledi. Sızma Operasyonu ile eşzamanlı olarak da İran'daki PKK kamplarına baskın yapıldı.

12 Ekim 1992'de Türkiye 15 bin asker, tank, helikopter ve hava gücü destekli askeri birlik ile Irak'a 9. kez girdi. Sınır bölgesi boyunca şiddetli çatışmalar meydana geldi. ARGK militanları, TSK ile mevzi çatışmasına girdi. Çatışmalar göğüs göğüse 20 gün devam etti. Çatışmalar tarihe konvansiyonel savaş olarak geçti. TSK çatışmalarda bin 452 PKK'linin öldüğünü iddia etti. İddialar PKK tarafından yalanlandı. Operasyon Batı'dan büyük tepki topladı.

10 Haziran 1993'de 10. kez Türkiye Irak'a girdi. Ancak bu kez düzenlenen operasyon küçük çaplı oldu. Amaç sınır boyunca mevzilenen 2 bin PKK'liyi etkisiz hale getirmekti. 28 Ocak 1994 tarihindeki sınır ötesi operasyon tarihe en büyük çaplı hava akını olarak geçti. Saldırıda Zeli Kampı'ndaki muhimmat deposu hedef alındı. TSK operasyonda 200 ARGK'linin öldüğünü öne sürdü. 6 Şubat 1994'te yeni bir sınır ötesi operasyon düzenlendi. Mezi ve Karıyederi'deki PKK mevzileri hedeflendi. Operasyonun bilançosu 32 ölü olarak açıklandı. Sınır ötesi sızmaları önlemek için Türkiye, Nisan 1994'te 13. kez Irak'a girdi. 5 bin asker ile yapılan, operasyonda 15 kilometre içeri girildi. Mezre-Kariyederi'de şiddetli çatışmalar meydana geldi.

PKK'nin yeniden sınır bölgesinde birikmesi, Türkiye'nin yeniden Irak'a girmesine neden oldu. 20 Mart 1995'te Türk Ordusu, 13 general tarafından komuta edilmekte olan 35 bin asker ile 14. kez Irak'a girdi. Operasyon Türkiye'nin düzenlediği en büyük operasyon olarak tarihe geçti. Irak topraklarına 60 kilometreden fazla girildi. Çelik ismi verilen operasyonda hedef Haftanin bölgesindeki 12 büyük PKK kampı olduğu duyuruldu. Operasyon hezimetle sona erdi. Bunun üzerinde Türk medyasında KDP ve YNK suçlandı.

Türkiye Temmuz 1995'te tampon bölge oluşturmak için bir kez daha Irak'a girdi. Batı operasyona büyük tepki gösterdi. Operasyon tam 45 gün sürdü. Maliyeti ise 65 Milyon dolar olarak açıklandı. Operasyonda 555 PKK'linin öldürüldüğü iddia edildi, ancak daha sonra rakamın abartılı olduğu ortaya çıktı. 5-11 Temmuz 1995'te Türkiye bir kez daha Irak'a girdi. 15 kilometre içeri giren Ordu, PKK'nin KDP'ye saldırmasını önlemek istedi. Ancak harekat başarılı olamadı.

1996 yılının ilk sınır ötesi operasyonu 6 Mart'ta gerçekleştirildi. Ordu 12 büyük, 28 küçük seyyar PKK üsslerine karadan operasyon düzenlerken, savaş uçakları da Haftanin, Zap ve Kumri Dağı'ndaki kampları bombaladı. Türkiye 1996'da 17. kez Irak'a girdi. Temmuz ayından itibaren savaş uçakları Irak'ı bombaladı. Barzani bombardımanda sivillerin yaşamını yitirdiğini belirterek bombardımanın acilen durdurulmasını istedi. Ancak yine de Atmaca Tokat Operasyon'u sürdü. Operasyonda Sinat, Haftanin, Aresindi Boğazı, Birkiavda ve Kelereş'teki kamplar hedef alındı. 29 Aralık 1996'da PKK Siyahkaya Karakolu'na havan topu ve uçaksavarlarla saldırdı. Türk Ordusu'nun saldırıya yanıtı bir tugay ile Irak topraklarına girmek oldu. Operasyon KDP tarafından da desteklendi.

14 Mayıs 1997'de Türkiye Irak'a 20. kez girdi. Hava destekli 'Balyoz' ismi verilen operasyona 35 bin asker katıldı. Operasyon sırasında iki helikopter PKK tarafından düşürüldü. Operasyondan sonra TSK yaz boyunca Irak'ta kaldı. Balyoz Operasyonu'na ise tam 50 bin asker katıldı. Askeri yetkililer, bu operasyonla bir daha "Kuzey Irak" topraklarına girmenin anlamının kalmadığını savundular. 113 askerin bir günde hayatını kaybettiği iddia edildiği operasyonda TSK kayıpları doğrulamadı. Eylül 1997'de Türkiye yeni bir operasyon düzenledi. 100 tankla gerçekleştirilen operasyonda 10 bin asker görev aldı. Birlikler 13 Ekim'de geri döndü. Ancak bin asker sınır boyunca konuşlandırıldı. TSK 4 Aralık 1997'de yeni bir hücum başlattı ve Hakurke bölgesine girdi. 20 bin askerle düzenlenen ve Çekiç ismi verilen operasyon yıl sonuna kadar devam etti. Operasyona KDP de destek verdi. Operasyonda TSK PKK'ye karşı gerilla tarzı savaş verdi.

TSK 1998 ilkbaharında bir kez daha 15 bin askerle Irak'a girdi. Operasyona Murat ismi verildi. 1999 yılında Türkiye, 24. kez Irak'a girdi. Bu operasyona ise Sandviç Operasyonu ismi verildi. Ancak operasyonlardan bir sonuç çıkmadı. savaş uçakları 15 Ağustos 2000 tarihinde Lolan ve Hakukre arasında kalan bölgeye bomba yağdırdı. Bombardımanda tam 30 Kürt göçer yaşamını yitirdi.

DİHA

_________________

Saçlarındaki aklar tel tel...
Rüzgar "Bémal" şarkısını söylüyor senin için...
Bu dünyaya gelişin farklıydı,duruşun farklı...
Gidişin de öyle mi olmalıydı Bémal!


Sayfa başı
 Profile bak E-posta  
 
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni konu gönder Konuya cevap yaz  [ 1 ileti ] Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Arama:
Git:  
cron
News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
phpBB2 template by N.Design Studio
phpBB3 template by SE-Tuning Google
phpBB3 Türkçe: phpBB Türkiye
phpBB SEO