Felsefe Nedir?

Düşüncelerinizi Özgür Bırakın
beyazgül
Yönetici
Yönetici
Ruh Hali:Yorgun
Burç:Yay
Felsefe Nedir?

Mesaj gönderen beyazgül » 17 Eki 2006 13:11

Yunanca seviyorum, peşinden koşuyorum, arıyorum anlamına gelen "phileo" ve bilgi, bilgelik anlamına gelen "sophia" sözcüklerinden türeyen terimin işaret ettiği entelektüel faaliyet ve disiplin. Buna göre, felsefe Yunanlılar için, ‘bilgelik sevgisi’ ya da ‘hikmet arayışı’ anlamına gelmiştir. Başlangıçtaki bu özgün anlama göre, her türden bilimsel araştırmacıya filozof adı verilmiştir.

Felsefe varlık ve düşünmeyi oluşturan ilkeler, gerçeklik ve nedenselliğin araştırılmasıdır. Çoğunlukla büyük filozofların çalışmalarının toplamına denilir. Filozoflar tarafından ortaya atılmış çeşitli soruların cevaplarının aranması anlamına gelir. Bir diğer tanımı bir tür kritik, yaratıcı düşünmedir. Bu anlamların herhangi biri ayrı olarak düşünülemez. Günlük kullanımda değişik anlamları olsada burada bir çalışma alanı olarak felsefe ele alınacaktır.

Kullanıcı avatarı
Siyabend
Belawela Muhtarı
Belawela Muhtarı
Ruh Hali:Mutlu
Burç:Kova
Takım:Galatasaray

Mesaj gönderen Siyabend » 17 Eki 2006 20:04

Her insanın kendi çapında düşüncelerini süslemesidir felsee,bence :!:
alizeee
Teğmen
Teğmen

Mesaj gönderen alizeee » 17 Eki 2006 23:18

bence felsefe demk insanın bütünüdür hayatın her alanı bir felsefeden geçer felsefesini bilmeyen insanlar yada felsefeyi bilmeyen insanlar ne istediğini bilemyen boş yaşayan ve düşünmesini bilmeyen insanlardır bana göre felsefesiz kimse yaşayamaz ve benim felsefe yolundaki adamım sokrates her düşüncesine katılıyorum..
beyazgül
Yönetici
Yönetici

Mesaj gönderen beyazgül » 18 Eki 2006 09:07

felsefenin ne olduğunu bilmeyen insanların bile bir felsefesi vardır bana göre.
alizeee
Teğmen
Teğmen

Mesaj gönderen alizeee » 18 Eki 2006 21:47

evet çünkü onların felsefesi de ister istemz felsefeyi bilemmek oluyor ne kadar ilginç dimi.
beyazgül
Yönetici
Yönetici

Mesaj gönderen beyazgül » 19 Eki 2006 09:06

alizeee yazdı:evet çünkü onların felsefesi de ister istemz felsefeyi bilemmek oluyor ne kadar ilginç dimi.

:lol: :lol: :lol: :lol:
evet güzel mantık :lol:
dr_emre21
Yüzbaşı
Yüzbaşı

Mesaj gönderen dr_emre21 » 01 Kas 2006 19:20

alizeee sokratesin her düşüncesine katılıyomuş.ne bu adam ya,peygamber mi:) bu da bi felsefe o zaman;biri senin adına herşeyi düşünsün,senin bişeyler düşünmene gerek kalmasın.ilginç!
alizeee
Teğmen
Teğmen

Mesaj gönderen alizeee » 04 Kas 2006 17:41

dr_emre21 yazdı:alizeee sokratesin her düşüncesine katılıyomuş.ne bu adam ya,peygamber mi:) bu da bi felsefe o zaman;biri senin adına herşeyi düşünsün,senin bişeyler düşünmene gerek kalmasın.ilginç!
hayat felsefesine katılıyorum mantığına katılıyorum efet o zmanında düşünmüş bende ona desetek veriyorum varmı bi diyeceğin peygamber sıfatına koymak senin gibi cahillere yakışır herkes yerini haddini bilmeli kimseyi kimsenin yerine koymam bu böle biline ve bana bi laf sölerken 2kere düşün yetmiyorsa bi kaç defa daha düşün sonra yaz sana beni eleştirme hakkını vermiyorum bu kadar
dr_emre21
Yüzbaşı
Yüzbaşı

Mesaj gönderen dr_emre21 » 05 Kas 2006 00:20

1. var mı diycen demişsin ya evet var.
2. benim bildiğim peygamberler dışındaki insanların mutlaka yanlış bi tarafları vardır
3. sokratese katılıyorum demekle sokratesin her dediği doğrudur demek arasında fark vardır.
4. sen sokratesin her dediğine katılıyomuşsun ya,bence sokrates bile senin bu dediğine katılmazdı.
5. bu arada bu iğrenç konuyla sokratesin ruhunu incitmiyoruzdur umarım,çünkü benim ona bi lafım yok,saygımız sonsuzdan biraz daha az.
6. yerimi ve haddimi bilmiyordum sayende öğrendim(şaka yapıyorum ciddiye alma:)
7. cehaletim hususunda cidden haklısın.cahilim.ve ölene kadar da"ben artık cahil diilim"diycemi zannetmiyorum.ama belki de cahil numarası yapıyorumdur bu da sokrates felsefesi diil mi(belki unutmuşsundur hani sen sokratesin felsefesinin tamamını biliyodun ya!!!)
8. dur dur,evet buldum,SOKRATESİN HER DEDİĞİ DOĞRUDUR,her söylediğine katılıyorum,ona katılmayana ben de katılmam katılana ben de katılırım,hem de nasıl katılırım:)oh be bu alim olmak da ne kolay işmiş. yaşasın,heralde artık cahil diilimdir:)
(not1: şimdi ben sana 8 laf söyledim ya sen benim bunlar için 16 kere düşündüğümü düşünürsün kesin,eğer öyle düşünüyosan bidaha düşün.)
(not2:not1 için düşünmene gerek yok:))
alizeee
Teğmen
Teğmen

Mesaj gönderen alizeee » 05 Kas 2006 12:44

düşnmüyırum senşn yazdıklarını düşünecek vaktim yok ve seninle uğraşmıyorum kendi haline bırakıyorum

“Özgür Düşünce & Felsefe” sayfasına dön