Ön Yargılı Olma.

Paylaşmak istediğiniz her şey
ZAGROS
Moderator
Moderator
Ruh Hali:Huzurlu
Burç:Koç
Takım:Fenerbahçe
Ön Yargılı Olma.

Mesaj gönderen ZAGROS » 08 Eki 2008 14:14

İçinde yaşadığımız toplumdaki bir çok sorunun ana nedeni, bireylerin yeterli bilgiye sahip olmadan olayları yorumlamasıdır.. Çevremizi hep yargılarız. Hayatımız olsaydımlarla doludur. Ama insanlar yapılması gerekeni layıkı ile yapmazlar. Bulunduğu konumda ve mevkide yapmamız gerekenleri yapmayız. Ön yargılar birçok istenmeyen sonuçları doğurur.

Ön yargılar, 18. yüzyıldan itibaren dünya üzerinde oynanmaya başlayan çok sinsi ve egoist politikalar yüzünden karmaşık bir yapı kazanmıştır. Dünyaya baktığımızda geri kalmış toplumların ve ülkelerin hep sorun oluşturduklarını görürüz. Gelişmiş ülkelerin araştırma grupları dünya yüzeyinde huzur içinde yaşamalarını ve müreffeh olmalarını geri kalmış ülkelerde oluşan ön yargılı hareketlere borçludur.

Tarihçilerin dediği gibi; dünya siyasetinde böl, parçala ve yut hakimdir. Bu özdeyiş her zaman geçerliliğini korumaktadır. İletişim ve teknolojideki gelişmeler toplumların bilgi seviyesini hızla yükseltmektedir. Bununla birlikte hızlı iletişim bilinçli olarak toplumlarda kargaşa ve bozgunculuk oluşturmak için de kullanılabilmektedir. Boşuna dememişler "çamur at izi kalsın" diye. İyi insanların başarılı olması kolay değildir. Yine ünlü fizikçi Einstein’ın söylediği rivayet edilen bir söz var. "insanlardaki önyargıyı parçalamak benim atomu parçalamamdan çok daha zor".

İngilizce'nin bir dünya dili haline gelmesiyle, bu dili çok iyi öğreten istihbaratçıların gelişmekte olan ülkelerde çok etkili olmaktadırlar. Böylece toplumlar farkına varmadan istenilen olayların içine atılabilmektedir.

Aydınların çok dikkatli olmaları ve toplumda etkili olmaları sayesinde birçok kargaşa önlenebilecektir. Hangi aydının ülkesini seven, hangisinin ise hain olduğunu tespit etmek ise gerçekten zordur.

Birçok kargaşanın temelinde yatan önyargının ne kadar zararlı olduğunu elektronik postama gelen bir hikaye ile açıklamak istiyorum. Hikayeye göre uzaklarda bir köyde, kocası, çocuğu doğmadan ölmüş, tek başına yaşayan hamile bir kadın kendisine arkadaş olması açısından dağda yaralı olarak bulduğu bir gelinciği evinde beslemeye baslar. Gelincik kadının

yanından bir an bile ayrılmaz. Her ne kadar evcil bir hayvan olmasa da, oldukça uysallaşır. Bir kaç ay sonra kadının çocuğu doğar. Tek başına tüm zorluklara göğüs germek ve yavrusuna bakmak zorundadır. Günler geçer ve kadın bir gün bir kaç dakikalığına da olsa evden ayrılmak ve yavrusunu evde bırakmak zorunda kalır... Gelincikle bebek evde yalnız kalmışlardır. Aradan biraz zaman geçer ve anne eve gelir. gelinciği ve kanlı ağzını görür. Anne çıldırmışçasına gelinciğe saldırır ve oracıkta öldürür hayvanı. Tam o sırada içerdeki odadan bir bebek sesi duyulur.

Anne odaya yönelir... Ve odada beşiği, beşiğin içindeki bebeği ve bebeğin yanında duran parçalanmış bir yılanı görür.

Aydınlık yarınlar için daha fazla eğitim, daha fazla bilgi ve tabii ki daha fazla sorgulamak dileğiyle...

reis
Albay
Albay
Ruh Hali:Yorgun
Burç:Balık

Re: Ön Yargılı Olma.

Mesaj gönderen reis » 09 Oca 2009 12:29

İçinde yaşadığımız toplumdaki bir çok sorunun ana nedeni, bireylerin yeterli bilgiye sahip olmadan olayları yorumlamasıdır..
Gerçekten doğru bir teşis.
beyazgül
Yönetici
Yönetici
Burç:Yay

Mesaj gönderen beyazgül » 09 Oca 2009 14:07

çok güzel bir konu..benim yıllardır başımı ağrıtanda bu zaten ön yargı :sinirr
reis
Albay
Albay
Burç:Balık

Mesaj gönderen reis » 09 Oca 2009 14:09

Sanada katılıyorum :disss
beyazgül
Yönetici
Yönetici
Burç:Yay

Mesaj gönderen beyazgül » 09 Oca 2009 14:09

aa bana katıldığın bir konu çıktı :yuvarrr
zinê
Yarbay
Yarbay
Ruh Hali:Üzgün
Burç:Koç
Takım:Galatasaray

Mesaj gönderen zinê » 09 Oca 2009 16:58

eline sağlık zagros güzel bir konuya değinmişsin.
bende önyargılarımdan dolayı yanılmışlıklarımdan pişmanlık duydum çok zaman.
dışardan duyduklarımla oluşturduğum hislerimi olaylara şahit oldukça değiştirdim ama tabi başta olan önyargı insanı zor duruma sokabiliyor çok zaman
beyaz
Yarbay
Yarbay
Ruh Hali:Mutlu
Burç:Boğa

Mesaj gönderen beyaz » 09 Oca 2009 17:56

bende önyargımdan nefret ediyorum :sinirr :sinirr
sonra hep üzülüyorum ama nafile :noooo
düş sokağı sakini
Binbaşı
Binbaşı
Burç:Oğlak
Takım:Beşiktaş

Mesaj gönderen düş sokağı sakini » 09 Oca 2009 21:34

albert einstein demiyormu ki; bir ön yargıyı ortan kaldırmak atomu parçalamaktan daha zordur diye...

biz atomun ne kadar zor parçalandığını bilmeyiz belki ama adamın ne kadar doğru dediğini hepimiz biliyoruz sanırım..
Kullanıcı avatarı
Siyabend
Belawela Muhtarı
Belawela Muhtarı
Ruh Hali:Mutlu
Burç:Kova
Takım:Galatasaray

Mesaj gönderen Siyabend » 09 Oca 2009 21:53

Albert Einstein'ın yahudi olduğunu biliyor muydunuz?
düş sokağı sakini
Binbaşı
Binbaşı
Burç:Oğlak
Takım:Beşiktaş

Mesaj gönderen düş sokağı sakini » 09 Oca 2009 21:59

soydaşlarının bu yaptıklarını görseydi eminim onları kınardı..lanet ederdi onlara...

“Serbest Kürsü” sayfasına dön