Nerede bu hötçüler?

Beğendiğiniz veya eleştirdiğiniz yazılar
.:LaHuTi:.
Yönetici
Yönetici
Ruh Hali:Yorgun
Burç:Başak
Takım:Fenerbahçe
Nerede bu hötçüler?

Mesaj gönderen .:LaHuTi:. » 26 Nis 2011 19:01

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın dün sarfettiği bir cümleye takıldım fena halde; "Türkiye el pençe duracak ezik bir devlet değildir"… El-pençeli günleri hatırladım bu cümleyle… "New York Times Türkiye'ye fena çaktı" "Washington Post yazarı bize böyle salladı"… "Eyvah dünyaya rezil olduk"… "Financial Times yazarı diyor ki;"
Geçmişte böyle ezik manşetler atıyordu medyamız.
Acayip de yediriyordu bize… Amerikalı veya İngiliz yazarın biri… Oturup da bir şey düşünmüş… Sonra yazmış da… "Höt" demişmiş… Aman efendim memleket elden gitmiş imiş… Acayip aşağılık kompleksi içinde bir ülkeydik… Çünkü o dönemlerde liderlerimizin de boynu büküktü… Ekonomimiz 2 milyar dolar ihracatla ezikti… "Başkan Johnson Höt dedi mektubunda bize" diye… Korkuyor ve dünyadan höteliyorduk kendimizi… Statükocu bir ülkede..
Geri kalmışlığın kişiliksizliğini yaşıyorduk.
Avrupalı bir yazar "Leyn" diye yazdı mı bize… Enseye tokat zannediyor… "Aman dünyayı üzüyoruz" diye çırpınıyorduk..
Artık o dönemler bitti… Bizde de "Höt" diyen liderler var… Avrupa ve ABD basını… "Türkiye Başbakanı Fransız kalmaktan bahsetti. Ne demek bu Fransız kalmak?" diye… İşi gücü bırakıp sözlük karıştırıyor… Deyimler sözlüğü satın alıyor… Çünkü artık dünya ekonomisinde… En hızlı büyüyen ülkeyiz.
Dünya krizi yaşıyor… Türkiye büyüyor.
İhracat rakamları artık tek rakam değil… Üç haneli milyar dolar… "Höt" diyecek dönemdeyiz artık da… Maalesef medyamız hala başka bir şey diyecek noktada… Biz Washington Post yazarının iki satır salak yorumunu günlerce tartışırken… Bizim yazarlarımızdan tek birinin… Tek bir harfini bile tartışan yabancı medya yok… "Aman ha… Falanca Türk yazar şöyle yazmış… Dünyaya rezil oluyoruz" diyen… Tek bir dünya medyasına mevcut… Bizim yazarları ipleyen yok… Çünkü bizim yazar tayfası … Hala hem Türkiye'ye… Hem de dünyaya Fransız..
Düşünebiliyor musunuz?..
Avrupa ve ABD televizyonlarında… Anlı şanlı yazarlar ve uzmanlar tartışıyor… "Hürriyet'in nehir kenarında oturan yazarı bize höt dedi.
Neden höt dedi?... Bu höt ülkemize nasıl yansır? Hötün geldiği ülkede döte dönen imajımızı nasıl kurtarırız"
diye… Var mı böyle bir eziklik… Yok… Bizde hala yabancı bir yazarın iki kelimesini saatlerce tartışan… Uzmanlar çıkaran ezik tv programları… Gırla gidiyor… Futbolda, voleybolda, basketbolda birçok alanda eziklikten kurtulduk… Dünyaya "Höt" diyoruz… Ama… Medyada bırakın hötçüleri… Bir tek hötçümüz bile yok…

* * *
TATİLCİLERCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun dünkü şu cümlesine takıldım; "Ak Parti, bakanlarını sahile göndermiş. Herhalde tatil yapacaklar orada"… Sonra şu soruları sordum kendime; "CHP kaç seçimdir sahillerde… Hala Sivas'ın ötesine geçmeye çalışıyor, sahilden çıkamıyor..
Sahillerde sadece tatil için mi olunur?
AK Parti yıllardır tatil mi yapmadı?...
CHP senelerdir tatil mi yapıyor?
Yine sahile sıkışırsa tatile devam mı?
Ama ne?"

BEKİR HAZAR 17-04-11

“Köşe Yazıları” sayfasına dön