Konfüçyüs'den Seçmeler

Düşüncelerinizi Özgür Bırakın
Piremerd
Üstteğmen
Üstteğmen
Konfüçyüs'den Seçmeler

Mesaj gönderen Piremerd » 23 Oca 2007 22:49

"Vakarı olmayan bir talabe saygınlık kazanamayacaktır; bu da onun öğrendiklerinin sebat bulmamasına neden olur. Talabenin en önemli ilkeleri vicdan ve samimiyet olmalıdır. Kendisine denk olmayanlarla arkadaş olmasın. Hata yapınca telafi etmede tereddüt göstermesin."

· "İnsanlar beni anlamıyorlar diye üzülmeyeceğim; insanları anlamıyorum diye üzüleceğim."

· "Halkı kanunlarla yönetip cezalarla düzeni sağlarsınız, onlarda cezalardan kaçınacaklardır; ama bu arada ar duyguları da kaybolacaktır. Fakat onları kendi güzel ahlakınızla yönetip düzeni de vazifelere bağlılığınızla sağlarsanız, ar duyguları onları terketmeyecek ve bu ölçüye göre yaşayacaklardır."
·
"Eski bilgilerini yeniden gözden geçirip yeni bilgiler edinen kişidir ancak başkalarına öğretmenlik yapabilecek olan."

· "Derin olan kuyu değil, kısa olan iptir."

· "Onbeş yaşımda zihnimi vicdanıma bağladım. Otuzumda dimdik durdum. Kırkımda şüphelerimden kurtuldum. Elli yaşımda ilahi kanunları anladım. Altmışımda uysal bir kulağım oldu. Şimdi yetmişimde, doğruluğu elden bırakmadan kalbimin tutkularının peşinden gidebilirim."

· "Düşünmeden öğrenmek faydasızdır. Öğrenmeden düşünmekse tehlikeli..."

· "Karanlığa söveceğine kalk bir mum yak."

· "Allahım, senden başka hiçbirşeyi olmayan ben senden başka herşeyi olanlara acırım."

· "Bildiğini bilenin arkasından gidiniz. Bildiğini bilmeyeni uyandırınız. Bilmediğini bilene öğretiniz. Bilmediğini bilmeyenden kaçınız."

· "Erdemsiz bir insan mahrumiyete fazla tahammül edemez; nasıl ki mutluluk içindeyken bile rahat edemezse. Fakat erdemli insanın barındığı yer yine erdemin içindedir, akıl sahipleri hep bunu arar."

·"Yanlızca erdemli kişilerdir sevmeye ve nefret etmeye güç yetirebilecek olan."

· "Kamil insan; kişsel olarak ciddi, büyüklere hizmet ederken saygıyı elden bırakmayan, halka karşı çok nazik olan ve onları yönetirken de adaletli davranan kişidir."

· "Doğa eğitimin önüne geçerse, bir dağ adamı yetiştirmiş olursunuz. Eğer eğitim doğanın önüne geçerse, katip yetiştirmiş olursunuz. Doğa ve eğitim doğru oranla harmanlanabilirse ancak o zaman üstün özellikleri olan insanlar yetiştirebilirsiniz."

· "Erdemli kişi, ne kadar zor olursa olsun, hizmeti öne koyar, ondan ne fayda temin edileceği ise daha sonra düşünülecek bir meseledir."

Kullanıcı avatarı
Siyabend
Belawela Muhtarı
Belawela Muhtarı
Ruh Hali:Mutlu
Burç:Kova
Takım:Galatasaray

Re: Konfüçyüs'den Seçmeler

Mesaj gönderen Siyabend » 11 Eyl 2008 00:18

· "Karanlığa söveceğine kalk bir mum yak."

Bu aslında bir çok kişiya atılan büyük bir taş niteliğindedir..

“Özgür Düşünce & Felsefe” sayfasına dön