Faili Meçhuller Devlet Politikasıydı

Gündemdeki olaylar,tartışmalar
Kullanıcı avatarı
Siyabend
Belawela Muhtarı
Belawela Muhtarı
Ruh Hali:Mutlu
Burç:Kova
Takım:Galatasaray
Faili Meçhuller Devlet Politikasıydı

Mesaj gönderen Siyabend » 03 Ağu 2010 23:03

Emekli Koramiral Atilla Kıyat, Kürt illeri ve Türkiye'nin batısında 1993-97 yıllarında işlenen faili meçhul cinayetlerin devlet politikası olduğunu söyledi.

Habertürk kanalında yayınlanan "Sansürsüz" adlı programa katılan emekli Koramiral Atilla Kıyat, 1993-97 yılları arasında işlenen faili meçhul cinayetlerin devlet politikası olduğunu, bu cinayetleri işleyen ve o dönem yüzbaşı, üsteğmen olan kişilerin emir üzerine cinayeti işlediklerini söyledi. Kıyat, dönemin Cumhurbaşkanlarının, başbakanlarının ve genelkurmay başkanlarının hesap vermesi gerektiğini belirterek şunları söyledi:

"1990'la 2000 yılları arasında yapılanlar bir devlet politkası olmasına rağmen bölgede ülkesine karşı kin kusan bir neslin yetişmesine sebep olmuştur. Hukuk dışı uygulamalar olmuştur. Bugün Ergenekon'da faili meçhul cinayetlerden dolayı suçlanan ve içeride olan kimseler vardır. Ama ben devamlı söylüyorum. Bu arkadaşlar o zaman (şimdi albay bunlar) üsteğmendi, yüzbaşıydı. Şimdi diyorlar ki 'Sen Cizre'deyken muhtarı öldürdün' ya da Muhtarla beraber oldun filancayı öldürdün. Sene kaç? 1994, 1995... Şimdi ben de diyorum ki, lütfen 94'ün, 95'in, 93'ün, 96'nın, 97'nin başbakanları, cumhurbaşkanları, genelkurmay başkanları, OHAL valileri yatağınzda nasıl rahat uyursunuz! Lütfen çıkıp açıklayın, bu yıllarda işlenen faili meçhuller terörle mücadele için devlet politikası mıydı ve bu çocuklar devlet politikası mı uyguladılar? 'Hayır böyle bir devlet politikası yok' diyorsanız, söyleyin. Hayır söylemiyorlar. Ben o zaman devlet politikası olduğunu düşünüyorum. O zaman maalesef ülkeyi idare edenler, faili meçhullerin de terörizme önlem olarak gördüklerini düşünüyorum. Çünkü bir üsteğmen, 'Ben Hasan'la Mehmet'i bir halledeyim de bu terörizmi bitireyim' diyemez. Birileri emir verdi."

ANF NEWS AGENCY

“Gündem & Haberler” sayfasına dön