26 yıldır Türkçe’ye küs

Paylaşmak istediğiniz her şey
Piremerd
Üstteğmen
Üstteğmen
26 yıldır Türkçe’ye küs

Mesaj gönderen Piremerd » 20 Ağu 2007 14:03

Resim

Ağrılı Cevahir Yaşlı, kendisine ‘pis Kürt’ denildiği için 26 yıldır Denizli’de yaşamasına rağmen Türkçe konuşmuyor.

“Bu davranış beni Türk kadınından kopardı” diyen Yaşlı, kentte kendisini hala yabancı hissettiğini söyledi.

85 yaşındaki Cevahir Yaşlı, 1980 yılında daha iyi bir yaşam için çocuklarıyla birlikte Denizli’ye göç etti. Yaşlı, kadınlarla birlikte pamuk tarlalarında 10 yıl boyunca çapa işinde çalışırken, çocukları da inşaat işlerinde çalıştı ve hamallık yaptı. İlk başta kirada kalan Cevahir Yaşlı ve çocukları, daha sonra biriktirdikleri parayla bir ev satın aldı. İyi bir yaşam umuduyla yola çıktıkları Denizli’de insanlardan bekledikleri yakınlığı göremeyen Cevahir Yaşlı, çok mutsuz olduğunu ve bir an önce memleketi Diyadin’e dönmek istidiğini söylüyor.

‘Bize ‘pis Kürt’ dediler’

Cevahir Yaşlı’nın Denizli’de kaldığı süre içinde canını en çok sıkan durum kimliğine hakaret edilmesi olmuş. Türk asıllı kadınlarla pamuk tarlasına çapaya gittiği daha ilk gün, bir kadının kendisine ‘pis Kürt’ diye hitap ettiğini belirten Yaşlı, “Birlikte çapaya gidiyorduk. Tarla sahipleri bizi arabalara bindirip götürüyorlardı. Onlara iyi davranılıyordu, ama bizi bazen araçlardan aşağı atıyorlardı. Daha ilk gün bir kadın bana ‘pis Kürt’ dedi. O gün bugündür Türkçe konuşmuyorum. İnat ettim, konuşmuyorum. Bu davranış beni Türk kadınından da kopardı. 26 yıldır komşu olduğumuz halde onlardan uzağım, dillerini de konuşmak istemiyorum. Onlar da memleketimize geliyor, Ağrı’ya geliyor. Biz hiç birgün onlara ‘pis Türk’ dedik mi?” diye konuştu.

‘Kendimi yabancı hissediyorum’

26 yıldır Denizli’de yaşamasına rağmen kendisini halen yabancı hissettiğini belirten Yaşlı, “26 yıldır buradayım, 26 yıl daha kalsam burası bana memleket olmayacak. Kürtlere iyi gözle bakılmıyor. Aramızda bir soğukluk her zaman var. Bu yüzden hep kendimi yabancı hissediyorum. Ne yapsak olmuyor. Herhalde artık Diyadin’e döneceğim. Orada kızlarım var. Burdaki çocuklarım gelmese de ben seneye Diyadin’e döneceğim” diye konuştu.

Oğullarımız asker

Cevahir Yaşlı, Türk annelere çağrıda bulunarak, şunları söyledi: “Benim de oğlum asker sizin de. Bu savaşı anneler bitirebilir, çözümü anneler başarabilir. Ama yapmıyorlar. Artık bizleri inkar etmekten vazgeçmeliler. Kürtlerin de onlar kadar hakları var. Ben her türlü zorluklara rağmen kendi anadilimi unutmuyorsam, demek ki zorla dil unutturulmaz. Benim komşum bana ‘pis Kürt’ diyorsa demek ki aramızda bir sorun var. Yıllardır bu sorun hala sürüyorsa suçlu ben miyim? Burda bağımsız aday vardı, bana onun Kürt olduğunu söylediler, oyumu ona verdim. İnşallah Meclis bu sorunu çözer, çocuklarımız da artık ölmez.”

ADİL HARMANCI/ DİHA/DENİZLİ

ZAGROS
Moderator
Moderator
Ruh Hali:Huzurlu
Burç:Koç
Takım:Fenerbahçe

Re: 26 yıldır Türkçe’ye küs

Mesaj gönderen ZAGROS » 26 Ağu 2007 10:51

kendini bilmez kişiler insanların guruyla nasıl oynuyorlar ne yüzle bunu yapıyorlar
böyle leri insan hayvan bile olamaz
eylül
Çavuş
Çavuş
Burç:Boğa

Mesaj gönderen eylül » 10 Eyl 2007 12:22

Dediğine katılıyorum Zagaros ama Bu da böyle yaptıgı bir inat değil... gibime geliyor.Türkiyede Yasıyorsan TÜRKCE konusacaksın onu bunu bilmem.. Neden ingilizce değil fransızca değilde Kürtce konusuyor. veya Neden Türkceye küsüyor.. Saçmalık...
Kullanıcı avatarı
Siyabend
Belawela Muhtarı
Belawela Muhtarı
Ruh Hali:Mutlu
Burç:Kova
Takım:Galatasaray

Mesaj gönderen Siyabend » 10 Eyl 2007 14:34

Neden ingilizce değil fransızca değilde Kürtce konusuyor. veya Neden Türkceye küsüyor.. Saçmalık...
Bir düşünelim niye Kürtçe konuşuyor?
Kendisi Kürt ve anadili Kürtçe olduğu için olabilir mi?!!!
Devletin yetersiz eğitim sistemi sayesinde Türkçe'yi bile doru dürüst
öğrenemeyen bir kişi nasıl İngilizce veya Fransızca konuşsun?
Dahası niye o dilleri konuşsun?
Böyle bir gereklilik mi var?
İnsan nerde olursa olsun kendi anadiliyle konuşmak ister
ve bu bir saçmalık değil doğal bir haktır...
eylül
Çavuş
Çavuş

Mesaj gönderen eylül » 10 Eyl 2007 14:37

Benim demek istediğimi anladınız galiba.. Ama ben demek istediğinizi demiyorum. Bunların Nüfus cüzdanı Nasıl? Türkiye Cumhuriyeti'nin belirlediği sekilde demi ? Bir ayrcalık yok ynai Türk vatandasının kullandıgı kimlik. Ozaman KÜRTCE konusamaz. /konusabilir kendi Kürt arkadasları cevresinde.. Ama gidipde Mahkeme karsısında Kürtce konusmasıda Hakkı değildir ya. Sayın admin bence Saçmalık polemik yaratmayalım sadece görüşümü belli ediyorum burada.. Bukadar uzatmayalım bence böylebir ayrıcalıgı olamaz.. Olmamalıdır.
Ko1eR4
Yüzbaşı
Yüzbaşı

Mesaj gönderen Ko1eR4 » 10 Eyl 2007 14:41

ya bencede haklısın siyabend burası türkiye özgür bir ülkeyiz biri sadece kürtçe konuşuyo diye onu dışlayamayız
Kullanıcı avatarı
Siyabend
Belawela Muhtarı
Belawela Muhtarı
Burç:Kova
Takım:Galatasaray

Mesaj gönderen Siyabend » 10 Eyl 2007 14:45

Ortada polemik falan yok.
Sen nasıl özgürce düşünceni ortaya koyabiliyorsan herkes düşüncesini serbestçe ifade ediyor..

Kürtçenin resmi kurumlar içerisinde kullanılması burada bahsi geçen konu değildir.Böyle bir talep yok.

Ama Kürtçe dışında bir dil bilmiyorsa (ki bu da devletin bir ayıbıdır,her vatandaşa yeterli eğitimi vermek zorundadır) ve yolu mahkemeye düşmüşse tercüman aracılığıyla derdini anlatmasına izin verilmeli..
Ko1eR4
Yüzbaşı
Yüzbaşı

Mesaj gönderen Ko1eR4 » 10 Eyl 2007 14:54

kim uğraşır abicim böle tercümanlıkla filan kadını ancak A Takım'ına çıkarmak lazım o yapar :komik10
ZAGROS
Moderator
Moderator

Mesaj gönderen ZAGROS » 10 Eyl 2007 19:25

RcPascal94 yazdı:kim uğraşır abicim böle tercümanlıkla filan kadını ancak A Takım'ına çıkarmak lazım o yapar :komik10
gülüyorsun ama çok mantıklı bir şeyu demişsin

yani özel bir programa çıkarsa yaşlı kadını belki herkes anlar
ama belki büyük bir tartışmayada meydan açar
ZAGROS
Moderator
Moderator

Mesaj gönderen ZAGROS » 10 Eyl 2007 19:31

eylül yazdı:Dediğine katılıyorum Zagaros ama Bu da böyle yaptıgı bir inat değil... gibime geliyor.Türkiyede Yasıyorsan TÜRKCE konusacaksın onu bunu bilmem.. Neden ingilizce değil fransızca değilde Kürtce konusuyor. veya Neden Türkceye küsüyor.. Saçmalık...
sevgili eylül ana dili kürtçe ise kalkıpta fıransızca yada ingilizçe mi konuşacak
ayrıca bu kütçe yasağı diye bir şey yok bence
sadece kürtleri sevmeyen insanların çıkardığı bir yasaktır bu
örnek ben gitiğim bir çok resmi yerde kürtçe konuşulduğuna şahit olmuşum
hata askerdeyken komutanların gözü önünde kürtçe muhabet ediyorduk
ve bize hiç kimse karışmıyordu SAYGILARIMLA

“Serbest Kürsü” sayfasına dön