Savaş Bitiren Fotoğraf

Hayatın her alanında karşılatığımız garip olaylar
Kullanıcı avatarı
Siyabend
Belawela Muhtarı
Belawela Muhtarı
Ruh Hali:Mutlu
Burç:Kova
Takım:Galatasaray
Savaş Bitiren Fotoğraf

Mesaj gönderen Siyabend » 24 May 2009 11:50

Bombaların hedefi olacağını hissetmiş olmalı ki 15 yaşındaki kardeşi Nick Ut'a vasiyette bulunmuştu:

"Savaşı senin çekeceğin fotoğraf durduracak." 6 yıl sonra Nick Ut, Kuzey Vietnam sokaklarında kulağında ağabeyinin vasiyeti çınlayarak dolaşırken Amerikan uçaklarının art arda attığı 4 bomba sesiyle irkildiğinde savaşı bitirecek 'Napalm Girl' fotoğrafını çekeceğinden habersizdi.

Vücudu yanıklar içinde olan 9 yaşındaki Kim Phuc'u görünce deklanşöre bastı. Fotoğrafları gazete sayfalarını kaplarken o hastaneye götürdüğü küçük kızın kurtulması için dua ediyor, gözyaşı döküyordu.

Resim

"Allah'ın bana lütfuydu" dediği gün hem onun hayatı hem de Vietnam için bir dönüm noktasıydı artık. Ut, 21 yaşında Pulitzer ve World Press Photo ödüllerinin sahibi olacaktı. "Çocuklarım için yaşamam lazım, ölmek istemiyorum." dese de Ortadoğu'da süren kanlı savaşı durdurmaya yönelik umudunu koruyor ünlü fotoğrafçı: "Belki bir gün Irak, Afganistan veya Gazze'ye gidip fotoğraflar çekerim ve içlerinden bir tanesi savaşı bitirir."

Associated Press'in ( AP) dünyaca ünlü savaş fotoğrafçısı Nick Ut, fotoğrafı çektiği günü anlatırken yeniden yaşıyor gibiydi: "Bomba sesinden sonra insanların koşmaya başladığını gördüm. Hepsi 'yardım edin' diye bağırıyordu. Kim Phuc elbiselerini çıkarmış, yanında ağabeyi ve kuzenleriyle birlikte koşuyor, 'Su istiyorum' diye bağırıyordu. Onu aracıma bindirip hastaneye götürdüm. Yol boyu öleceğini söyledi."

Hayatını kurtardığı Kim Phuc, 17 kez operasyon geçirdi. Ünlü fotoğrafçı küçük çocuğu sürekli ziyaret edip, maddi ve manevi desteğini sürdürdü. Evlenip Kanada'ya yerleşen ve iki çocuk annesi olan Kim, ünlü fotoğrafçıya 'Nick amca' diye sesleniyor. Pulitzer ödüllü fotoğrafçı, küçük kıza yardım etmemiş olsaydı başından vurularak öldürülen Afrikalı çocuğun fotoğrafını çeken meslektaşı Kevin Carter gibi vicdan azabından intihar edebileceğini söylüyor. New York'ta ailesiyle yaşayan ünlü fotoğrafçı AP'de aktif olarak görev yapıyor. Bir gün yangın haberinde itfaiyecilerin çabalarını görüntüleyen Ut'u ertesi gün film galalarında ünlü Hollywood oyuncularını fotoğraflarken yakalayabilirsiniz.

Video: http://www.juzztv.com/play/Korku_Gerili ... mbas%C4%B1

beyaz
Yarbay
Yarbay
Burç:Boğa
Takım:Fenerbahçe

Re: Savaş Bitiren Fotoğraf

Mesaj gönderen beyaz » 24 May 2009 13:46

bu çocukları görüpte kayıtsız kalmak mümkünmü? :noooo
nazar boncuğum
Binbaşı
Binbaşı
Ruh Hali:Kızgın

Mesaj gönderen nazar boncuğum » 24 May 2009 14:36

yazık ya bu amerika varya :kizzz :sinirr
Kimim Ben
Binbaşı
Binbaşı
Burç:Aslan
Takım:Galatasaray

Mesaj gönderen Kimim Ben » 24 May 2009 15:09

savaşla meşgul olan savaşla ortadan vede tarihten silinecektir
beyazgül
Yönetici
Yönetici
Ruh Hali:Yorgun
Burç:Yay

Mesaj gönderen beyazgül » 25 May 2009 17:42

kayıtsız kalan okadar çok insan varki..bu fotolardan bile ders almayan yüreği sızlamayan bir sürü insan mevcut..tabi onlara insan denirse

“Garip Mevzular” sayfasına dön