Sahte altın nasıl anlaşılır?

Hayatta öğrenilecek çok şey var
Newroz
Yönetici
Yönetici
Ruh Hali:Huzurlu
Sahte altın nasıl anlaşılır?

Mesaj gönderen Newroz » 03 Eyl 2009 23:09

Resim

Tokat'ta 60 yıllık kuyumcu ustası Bahattin İspirli, sahte altının mihenk taşı ve kezzapla anlaşılabildiğini söyledi.

İstanbul Kapalıçarşı'da ruhsatsız atölyede sahte altın üreterek 24 ilde sattıkları iddiasıyla 15 kişi tutuklanırken, altın piyasasını sarsan haber nedeniyle vatandaş sahte altın alıp almadığı tereddüdü yaşamaya başladı. Altının sahte olup olmadığını ancak bir kuyumcu ustasının yapacağı birkaç testle anlayabileceğini ifade eden 76 yaşındaki kuyumcu ustası Bahattin İspirli, en kolay yöntemlerden birinin 'mihenk taşı ile kezzap' olduğunu söyledi

İspirli, "Altını mihenk taşına sürdükten sonra üzerine kezzap sürüldüğünde altın taş üzerinde kalıyorsa gerçek, eğer siliniyorsa sahte olduğunu anlayabiliyoruz. Altının ayarına göre rengini de görebiliyoruz. Altın ayarına göre 3 ayrı renk alıyor. Kaplama olan altın ise hafifçe eğelemek suretiyle anlaşılabilir. Eğelemek altının altındaki kaplamayı ortaya çıkartır. Altını elinize aldığınızda biraz ağırlığı olması lazım. Hafif ise şüphelenmek lazım. Vatandaşın sahte altını anlamasının imkanı yok. Usta birinin altını incelemesi lazım" dedi.
Tokat Kuyumcular Derneği Başkanı Mehmet Kaya ise, kentte sahte altın olayının yaşanmasının mümkün olmadığını kaydetti. Şüphelendikleri kişilerin satmak istedikleri altınları atölyede inceleyerek satın aldıklarını belirten Kaya, "Bundan iki yıl önce böyle bir girişim oldu. Biz bu kişileri yaptığımız tespitler sonucu güvenlik güçlerimize ihbar ederek, 8,5 kilogram altınla şehre giriş yaparken yakalanarak adalete teslim edilmesini sağladık. Bize gelen mamulleri atölyemizde inceledikten sonra satın alıyoruz. O nedenle Tokatlı vatandaşlarımızın içi rahat olsun. Kuyumcular çarşısı ve iş yerlerimiz 24 saat güvenlik kamerası ile takip ediliyor" diye konuştu.

İHA

Kimim Ben
Binbaşı
Binbaşı
Ruh Hali:Mutlu
Burç:Aslan
Takım:Galatasaray

Re: Sahte altın nasıl anlaşılır?

Mesaj gönderen Kimim Ben » 03 Eyl 2009 23:26

vay çekeller vwy
Newroz
Yönetici