Sezaryenle Doğum Genetik Yapıya Zarar Veriyor

Sağlıklı bir yaşam için önemli bilgiler
Kullanıcı avatarı
Siyabend
Belawela Muhtarı
Belawela Muhtarı
Ruh Hali:Mutlu
Burç:Kova
Takım:Galatasaray
Sezaryenle Doğum Genetik Yapıya Zarar Veriyor

Mesaj gönderen Siyabend » 19 Tem 2009 12:01

İsveçli biliminsanlarının, sezaryenle doğum konusunda yaptıkları araştırmaya göre, bu yöntemle doğan çocuklar ileride sağlık açısından sorunlar yaşıyor.

Karolinska Enstitüsünde yapılan araştırma, sezaryen yönteminin neden olduğu genetik yapıdaki değişimin şeker, kanser ve astım hastalıklarının görülme riskini arttırdığını ortaya koydu.
Araştırma sırasında normal doğumla dünyaya gelen çocuklar ile sezaryenle dünyaya gelen çocukların kordon bağından alınan kan örnekleri laboratuvar ortamında tahlil edildi. Her iki gruptaki çocukların kanlarında bulunan alyuvarlarda farklılıklar olduğu, bu farklılığın da DNA’larda değişime neden olduğu belirlendi.
Araştırmaya katılan doktorlardan Prof. Dr. Michael Norman, doğum ve stresin, bebeğin DNA yapısı ve bağışıklık sistemi açısından önemine vurgu yaparak, “Doğum sırasında bazı genler aktif, bazı genler pasif hale geliyor. Doğumdaki stres de bunu etkilediği için sezaryenle doğan bebeğin DNA’sı değişiyor. Araştırmalarda, sezaryenle doğan bebeklerde DNA değişiminden dolayı, bu bebeklerin kanser, şeker ve astıma yakalanma olasılıklarının daha yüksek olduğu ortaya çıkıyor’’ dedi.

ayla2608
Üstteğmen
Üstteğmen
Ruh Hali:Mutlu
Burç:Akrep
Takım:Galatasaray

Re: Sezaryenle Doğum Genetik Yapıya Zarar Veriyor

Mesaj gönderen ayla2608 » 20 Tem 2009 02:01

Zaten sağlıklı olsaydı doğumları o şekilde kararlardı Yaradan.Şaşırmadım hiç. :gulls
Newroz
Yönetici
Yönetici
Ruh Hali:Huzurlu

Re: Sezaryenle Doğum Genetik Yapıya Zarar Veriyor

Mesaj gönderen Newroz » 12 Eki 2009 19:20

ben tam tersini biliyordum
normal doğumda zor oluyorsa bebeğin zarar görme olasılığı çok yüksek
ayrıca doğumda ölen bebeklerin çoğu normal doğumda ölüyor

“Sağlıklı Yaşam” sayfasına dön